Konut sektöründe hızlı maliyet artışı sıkıntısı | Ali Sesli

İnşaat malzemeleri fiyatlarındaki artışla birlikte 2016 yılı hedefleri riske girdi. Uzmanlar 2016 yılının “kayıp yıl” olarak nitelendirilebileceğini vurgularken, olumsuz etkilerin gelecek yıllara da yansıyabileceği görüşünü dile getiriyor.

İnşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışı, rekor satış hedefiyle 2016’ya giren konut sektörünü bir hayli zorlayacağı benziyor. Başta denir ve beton gibi ana maddeler olmak üzere yaşanan zamları değerlendiren uzmanlar 2016’nın “kayıp yıl” olarak nitelendirilebileceği görüşünü dile getirirken, olumsuz etkilerin gelecek yıllara dek yansıyabileceği görüşünü dile getiriyor.

2016 sektör için kayıp yıl mı?
Süreçle ilgili bir değerlendirme yapan Avrasyaİnt Yapı Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sesli, maliyetlerdeki artışları satışlara yansıtamadıklarını, bu nedenle sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini vurgulayarak:

“Geçen ay tonu bin 170 TL olan demir, şu anda bin 600 TL’ye yükseldi. Betonda da yüzde 10’luk bir artış söz konusu. İnşaat maliyetlerindeki artış Ocak ile birlikte ciddi bir tıranıya geçti.” ifadelerini kullandı.

konut-sektorunde-maliyet-artisi-sikintisi

Kriz kapıda mı?
İnşaat sektöründeki olumsuz tablonun Türkiye ekonomisinin diğer sektörlerini de etkileyen bir boyut taşıdığını, satışların ciddi oranda azaldığını da belirten Sesli:

“Bankalar kredi verme konusunda eskisi kadar istekli değil. Bu noktada da faizlerin yüzde 1’in altına inmesi önem taşıyor. İnsanlarımız konutları genellikle kredi ile satın alıyor. Faizlerin beklenen düzeye henüz inmemiş olması, hem proje üreten inşaat firmalarında hem de gayrimenkul almayı planlayan kişilerin temkinli bekleyişine neden oluyor. Aslına bakılırsa, bu dönem, alıcı açısından bir fırsat dönemi…” dedi

konut-sektorunde-maliyet-artisi-sikintisi-2

Sesli, böylesine zor bir dönemde öz kaynakları ile proje geliştirmeyen firmaları zor günlerin beklediğini de vurgulayarak, inşaat sektörünü desteklemeden ekonomide bir düzelmenin yaşanamayacağını da sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir